Ami -majdnem- minden nyomtató dobozából hiányzik
A jelenség
Az USB kábel mellőzése nem új jelenség a piacon, de nyomtatót nem sűrűn vesz az ember, ezért nincs is annyira a köztudatban, hogy bizony a vásárolt gép mellé ritkán adnak ilyet a gyártók. Ennek oka viszonylag egyszerű, ilyen téren szinte semmit sem változott a technológia, ha épp tönkrement a 10 éves Canon nyomtatód, akkor a vele használt USB kábeled a ma vásárolt HP gépeddel is tökéletesen működni fog. Kevés kivétel ugyan akad, sőt, jóban vagyunk olyan nagykereskedővel is, aki saját költségén egy bizonyos árszint feletti gépekhez küld ajándék kábelt, inkább készülj úgy, hogy a kábelről neked kell gondoskodnod.
De mi is az az USB A-B kábel?
A nyomtató kábelek egyik vége egy vaskosabb (a képen a jobb oldali) csatlakozó, ezt szükséges a nyomtatóba dugni, a másik vége általában a hagyományos USB csatlakozóban végződik, ez megy a számítógépbe, laptopba, tehát abba az eszközbe, amiről nyomtatni fogunk. A képen egy USB A-B kábel látható, a technikai fejlődéssel azonban már elérhető olyan nyomtató kábel is, ami a hagyományos USB helyett Type-C csatlakozóval van felszerelve, de ezek elterjedésére még várni kell pár évet. Ha nagyon új laptopod van, akkor elképzelhető, hogy már nincs hagyományos USB-A csatlakozó rajta (mint például a 2022-es Macbook modellek is), ilyenkor más megoldásokat kell keresned: egy USB CB kábel, valamilyen adapter/átalakító (nem lesz olcsó) jelenthet megoldást, vagy ha a nyomtatód képes rá, átállsz a vezeték nélküli nyomtatásra.
Az USB A-B kábelek színjelzései

Az USB A-B kábelek csatlakozójának belseje általában fehér vagy szürke színű, amennyiben a csatlakozók kék színűek, akkor USB
3.0 kábelekkel van dolgunk, melyek gyorsabb adatátviteli sebességet tesznek lehetővé. Az USB 3.0 nyomtatást támogatnia kell a nyomtatónak és a csatlakoztatott számítógép USB portjának is, tehát önmagában a kábeltől nem lesz gyorsabb a nyomtatás, de ezen kár is aggódni. Még a régebbi, USB 2.0 kábelek is 480 Mb/s átvitelre képesek, ami a sokszorosa annak, amire egy átlagos felhasználónak szüksége van egy nagyobb fájl kinyomtatásához. Ha a nyomtatás sebessége fontos neked, akkor nyomtató vásárlásakor a PPM (page per minute, oldal/perc) értékre figyelj a gyártói leírásban, 30-40 lap/perc értéknél már nagy csalódás nem érhet, ez fog igazán számítani, és nem a használt kábel képességei.