Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Gyári kontra utángyártott tonerek



Amikor nyomtatónkban patront vagy tonert kell cserélnünk, a legtöbben arra törekszünk, hogy olcsón megússzuk a dolgot.  A gyári kellékek árának azonban sokszor még a csillagos ég sem tud határt szabni, így nem csoda, hogy a legtöbben alternatív megoldásokat keresünk.

De tulajdonképpen mi a különbség a gyári, az utángyártott, valamint a töltött tonerek közöttt? Melyiket érdemes választanunk, ha azt szeretnénk, hogy a kecske is jóllakjon, de a káposzta is megmaradjon?

Most mutatunk néhány dolgot, amire érdemes odafigyelned abban az esetben, ha nyomtatódhoz olcsó, de megbízható kellékeket vásárolnál!

Mitől lesz egy nyomtatókellék utángyártott?

Utángyártottnak azokat a nyomtatókellékeket nevezzük, amiket nem a készülékünk gyártója, hanem egy harmadik fél készített, mégis kompatibilisek az eszközünkkel. Röviden és tömören fogalmazva az utángyártott toner vagy patron nem „eredeti”, azonban ez nem jelenti azt, hogy ócska, bóvli, hamis termékről beszélnénk.

Habár sokan összekeverik őket a töltött tonerekkel és patronokkal, a két megoldás egyáltalán nem azonos egymással. Sőt, azt is mondhatnánk, a kettő közti különbség ég és föld.

Mi a különbség az utángyártott és a töltött toner közt?

A két megoldás közti különbség már az elnevezésből is érezhető. Míg az utángyártott toner vagy patron újonnan legyártott, korábban nem használt alkotóelemekből készül, addig a töltött toner vagy patron egyfajta újrahasznosított megoldás. Tulajdonképpen egy több száz, vagy akár több ezer oldal nyomtatásán túllevő kelléket keltenek újból életre egy löketnyi festékkel. 

Az eredmény pedig épp olyan lesz, mint amilyet az ember egy élőhalottól várhat. Akadozó nyomtatási folyamat, gyenge nyomtatási minőség, és ami a legrosszabb: a töltött toner nagyobb eséllyel tehet kárt magában a nyomtatóban is.

Az utángyártott toner legnagyobb előnye = pénz  surprise

Nem fogunk kertelni, és kimondjuk, amire mindenki gondol: az utángyártott tonerek és patronok legnagyobb előnyét a tökéletes ár-érték arány jelenti. Jóval kevesebb pénzért juthatunk hozzájuk, mint a gyári verziókhoz, így képesek lényegesen csökkenteni a nyomtatási költségeinket.

Azonban jobban oda is kell figyelni arra, honnan és milyen minőségű tonert vagy patront vásárolunk. Az elsődleges szempont semmiképp se az legyen, hogy a lehető legolcsóbban ússzuk meg a dolgot. Napjainkban már az a véleményünk, nem érdemes töltött nyomtató-kellékanyagokkal kísérletezni, mert az utángyártott kellékekhez képest nem sokkal olcsóbb megtöltetni (ha egyáltalán olcsóbb), de nagyságrendekkel több probléma lehet velük. Az általunk forgalmazott tonereknél emiatt sem kell izgulnod, mert minden tonerünkre 1 év garanciát vállalunk. A garancia érvényesítésének részleteiről itt olvashatsz részletesen.

Mikor vegyél gyári, és mikor utángyártott kelléket?

A gyári kelléket általában akkor szoktuk javasolni, ha a termék ára nem túl elrettentő számodra, így magasabb árért a nyomtató gyártója által garantált minőséget kapsz 0,01% alatti meghibásodási aránnyal. Szintén érdemes megmaradni a gyári kellékeknél, ha színes nyomtatásban gondolkodsz és fontos a tartós minőség, például fotók nyomtatásánál nem kell attól tartanod, hogy a színkeverés nem lesz teljesen hibátlan. 

Utángyártott kelléket akkor válassz, ha szeretnél spórolni a nyomtatási költségeiden, és a gyári kellékhez képest jelentős az árkülönbség. Természetesen ezt neked kell a saját igényeid szerint megítélned, de a mi álláspontunk szerint párszáz forintos eltérések miatt nem éri meg váltani a gyári kellékről, de nem ritkán ötszörös-tízszeres eltérés is tapasztalható gyári és utángyártott kellék között. Ebből a szempontból a mono lézernyomtatók tulajdonosai vannak a legjobb helyzetben, a legnagyobb árkülönbség és a legkevesebb minőségbeli probléma a fekete tonereknél jelentkezik. 

Kellék-utántöltéssel akkor próbálkozz, ha van már benne tapasztalatod, vagy szívesen kísérletezel ilyesmivel és/vagy régebbi nyomtatód van, aminél nem túl nagy baj, ha a töltés félresikerül. Előfordulhat például, hogy a tonert teljesen szét kell szerelned töltés előtt, hengert kell benne cserélned (amit külön be kell szerezned) vagy ha túltöltöd a patront, a tinta kifolyhat a készülékben, ami akár tönkre is teheti, ez természetesen nem számít garanciális problémának a gyártóknál.


Ezen a ponton már nem túlzás kijelenteni: a toner töltés nem sikerült.

Egy tonert megtölteni sokkal nagyobb feladat, mint elsőre látszik, és típustól függően gondoskodnod kell például a chip reseteléséről, vagy egy új chip beszerzéséről, e nélkül a nyomtatód valószínűleg üresnek fogja látni a tele töltött tonert is, hisz a rajta lévő chip azt kommunikálja felé, hogy a gyártó által kikalkulált maximális oldalmennyiséget már kinyomtatta.

Az OPC henger (a fenti képen a zöldes-kék alkatrész) kopása a nyomtatás alatt elkerülhetetlen, így ha nem cserélsz töltéskor hengert a toneren, előbb-utóbb a nyomat nagyságrendbeli minőségromlását fogod tapasztalni. Ez a nálunk vásárolt utángyártott tonereknél nem fordulhat elő, ezek minden esetben új hengerrel kerülnek a dobozba.

A nyomtató-kellékanyagok veszélyes hulladéknak számítanak!

Végezetül egy baráti emlékeztető: legyen az patron, toner, dobegység vagy nyomtatófej, a kiürült nyomtató-kellékanyag veszélyes hulladék, a háztartási szemét közé dobni törvényellenes. Az éves lomtalanítás alkalmával egyeztess a helyi illetékes hatósággal, hogy milyen milyen módon szabadulhatnál meg a kiürült patronoktól és tonerkazettáktól, vagy keress minket: évente egy alkalommal díjmentesen vállaljuk a kiürült tonerek elszállítását partnereinktől a korábban tőlünk rendelt mennyiségig. Az átlagosnál többet nyomtató céges vagy közületi partnereinknek van lehetősége több alkalommal is elszállítást igényelni, ezzel kapcsolatban elérhetőségeinken tudunk bővebb tájékoztatást adni a rendelési mennyiségek áttekintése után.